Stereotypy o Polakach

Stereotypy są ważną częścią poznawania kultury innego kraju.
Jak postrzegani są Polacy? Co myślą o nich ludzie innych narodowości?
I ile jest prawdy w tych stereotypach? 
W tym filmie opowiadam o stereotypach o Polakach.
5 (49 ratings)
5/5
Jak najlepiej skorzystać z podcastu

Czego się nauczysz z tego podcastu?

Stereotypy o Polakach.mov: Audio automatically transcribed by Sonix

Stereotypy o Polakach.mov: this mov audio file was automatically transcribed by Sonix with the best speech-to-text algorithms. This transcript may contain errors.

Co Polacy robią z butami?

Czy pijemy dużo wódki?

Dzisiaj stereotypy o Polakach. Zapraszam.

Bardzo lubię rozmowy o stereotypach. To jeden z ulubionych tematów dyskusji w każdym chyba z języków.

Czym są stereotypy? Stereotyp to uproszczone wyobrażenie na temat otaczającego nas świata.

Otaczać mogą nas ludzie, sytuacje, przedmioty.

Stereotypy mogą być pozytywne lub negatywne, chociaż większości z nas raczej kojarzą się negatywnie lub przynajmniej neutralnie.

Dziś powiem o stereotypach, dotyczących Polaków. Moja lista jest zupełnie subiektywna i co najważniejsze powstała w oparciu nie o dane statystyczne. Powstała w oparciu o informacje, które uzyskałem od osób, z którymi rozmawiałam.

Zaczynamy!

Numer 1. Polacy piją dużo wódki.

Rzeczywiście. Opinia ta jest chyba głęboko zakorzeniona w przeświadczeniu wielu osób z innych krajów, bo to przeważnie pierwsza informacja, którą słyszę w rozmowie.

Otóż uważam, że nie jest to do końca prawda. Oczywiście, wszystko zależy od osoby, środowiska, miejsca.

Z całą pewnością możemy spotkać pijanego Polaka jak i takiego, który jest zupełnym abstynentem. Na pewno my, Polacy, pijemy więcej wina i piwa niż samej wódki. Przynajmniej wśród moich znajomych.

Alkohol najczęściej towarzyszy jedzeniu, co też jest dla mnie przejawem innej kultury picia. Nie pijemy codziennie.

Numer dwa. Polska kuchnia jest dobra ale bardzo tłusta.

Prawda jest taka, że coraz więcej Polaków ogranicza spożycie mięsa lub rezygnuje z niego w ogóle.

W kuchni raczej unikamy smażenia. Po pierwsze dlatego, że wzrasta nasza świadomość zdrowotna i po prostu wiemy, że smażone jest niezdrowe. Po drugie, na przykład gotowanie na parze eliminuje do zera prawdopodobieństwo przypalenia czegoś w trakcie gotowania, nie mówiąc już o smażeniu.

Prawdą natomiast jest to, że kuchnia polska jest bogata i bardzo smaczna.

W kuchni używamy dużo ziół jako przypraw do gotowania. Nasze dania są więc pachnące i aromatyczne.

Numer trzy. Polacy są bardzo religijni i co niedziela chodzą do kościoła.

Raczej nieprawda. Polacy to katolicy i to prawda. Religia katolicka jest przeważającą religią w naszym kraju.

Duża część Polaków deklaruje się jako osoby wierzące ale nie praktykujące. Zwłaszcza w dużych miastach.

Tendencja ta pewnie ulegnie zmianie, jeśli powiemy o małych miasteczkach lub wsiach. Tu na pewno bardziej kultywuje się tradycje i częściej chodzi do kościoła. Czy rzeczywiście co tydzień? Tego nie wiem.

Jadąc lokalnymi dróżkami, zwłaszcza w pobliżu mniejszych miejscowości, napotkać możecie urokliwe kapliczki, poświęcone w większości Matce Boskiej.

Są one najczęściej bardzo zadbane, ozdobione świeżymi kwiatami, niezależnie od pory roku.

Stanowią interesujący element polskiego krajobrazu.

Numer 4. Polacy są bardzo gościnni.

Generalnie to prawda. Polacy są gościnni. Lubimy mieć gości.

Chociaż w czasach wszechobecnych telefonów komórkowych raczej nie ma już zwyczaju spontanicznego odwiedzania się, tak zwanego wpadania do kogoś w gości. Lubimy mieć gości w domach. Lubimy też szykować się na takie wizyty. Lubimy zapraszać gości na kawę.

Jeśli jesteś zaproszony na kawę, oznacza to, że najprawdopodobniej poczęstujemy cię kawą lub herbatą. I na pewno czymś na słodko. W domach lubimy upiec ciasto, jeśli spodziewamy się gości. Dostaniesz więc ciasto, owoce a czasem lody.

Numer 5. Polacy każą zdejmować buty swoim gościom i zostawiać je w przedpokoju.

Rzeczywiście, mamy zwyczaj zdejmowania butów po przyjściu do domu. W domu chodzimy najczęściej w kapciach. Są to domowe, wygodne pantofle, lub po prostu chodzimy na bosaka, w skarpetkach.

To, że Polacy zdejmują buty u kogoś w domu, wynika z przyzwyczajenia, że robią tak u siebie. Dlaczego tak robimy? To proste. Taki mamy klimat. Polska to nie Hiszpania. Tu często pada deszcz. W zimie śnieg. Na ulicy jest błoto.

Jeśli nie zdejmiemy butów po przyjściu do domu, musimy w nim od razu sprzątać; ale znowu, wszystko zależy od gospodarza lub od sytuacji. Jeśli ktoś mieszka na trzecim piętrze, bez windy, jest bardzo prawdopodobne, że usłyszysz: "Nie zdejmuj butów" po wejściu do mieszkania.

Numer 6. Polki są ładne i zadbane.

Uważam, że to w większości prawda. Polki są ładne i są zadbane. Mają ciekawy typ urody. Chociaż to nieprawda, że przeważa u nas słowiański typ urody, z błękitnymi oczami i blond włosami. Jestem tego najlepszym przykładem.

Mówi się, że jeśli w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii zobaczysz na ulicy piękną kobietę, masz dziewięćdziesiąt dziewięć procent szansy, że jest to Polka. I pewnie w dużej mierze to prawda.

Polki zachwycały urodą zawsze i zachwycają nią teraz. Potrafią i lubią dbać o siebie. Tę dbałość dziewczynki w dużej mierze wynoszą z domów. Polki są aktywne fizycznie i lubią ćwiczyć.

To tyle jeśli chodzi o stereotypy o Polakach. Jeśli znasz inne, zapraszam do zostawienia informacji w komentarzach. Zachęcam was do korzystania z transkrypcji dostępnej na naszej stronie. Link znajdziecie poniżej.

Życzę wam wspaniałego dnia i do zobaczenia.

Sonix is the world’s most advanced automated transcription, translation, and subtitling platform. Fast, accurate, and affordable.

Automatically convert your mov files to text (txt file), Microsoft Word (docx file), and SubRip Subtitle (srt file) in minutes.

Sonix has many features that you’d love including world-class support, secure transcription and file storage, automated subtitles, share transcripts, and easily transcribe your Zoom meetings. Try Sonix for free today.

Jakie mogą być stereotypy? (więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa)

Polacy piją więcej … niż wódki (więcej niż jedna odpowiedź jest poprawna)

Coraz więcej Polaków ogranicza … mięsa (wybierz 1 odpowiedź)

Czego Polacy używają, jako przypraw do gotowania? (wybierz 1 odpowiedź)

Przeważająca religia w Polsce to (wybierz 1 odpowiedź):

Czy w Polsce jest taka sama pogoda jak w Hiszpanii?

"Kapcie" to (wybierz 1 odpowiedź):

Polki lubią ćwiczyć (wybierz 1 odpowiedź)

Jeśli nie widzisz tekstu poniżej – odśwież stronę

Wybierz interesujące cię materiały i poznawaj autentyczny język polski. Słuchaj, czytaj i oglądaj po polsku.

Słuchaj, czytaj, oglądaj w kontekście. W taki sposób łatwiej poznasz nowe słownictwo i automatycznie zaczniesz go używać

Wykorzystaj zdobyte umiejętności w realnej rozmowie po polsku. Zdobywaj przyjaciół z całego świata, których łączy współna pasja.

Co ludzie powiedzą...

Poznaj opinie osób, które uczą się języka polskiego za pomocą proponowanej przez nas metody.

Z przyjemnością poznamy twoją opinię.
 
5/5
"El polaco no es fácil pero puedes aprenderlo si dedicas un poquito de tiempo cada día. Si tienes motivación vas a tener buenos resultados muy rápido."
Ricardo Sanchez
Profesor
5/5
"Я считаю, что предложенный вами метод обучения работает. Самое главное - слушать и говорить каждый день. Мне нравятся ваши материалы, потому что они подлинные."
Александр Грибов
Projektant
5/5
"Die Methode, die von Ihnen vorgestellt wird, ist hervorragend. Das Wichtigste ist, jeden Tag Inhalte zu hören und diese wiederholen. Mir gefallen sehr Ihre Podcasts, da sie sehr authentisch sind."
Katerine Wagner
Dyrektor
5/5
"J'apprends le polonais depuis quelques semaines. Et j'ai des résultats ! La chose la plus importante pour apprendre une langue étrangère c'est d'apprendre chaque jour. Chaque jour il faut faire quelque chose, écouter quelque chose, répéter et parler si tu en as l'occasion."
Chloé Lemaître
Studentka
Kup mi kawę, jeśli podoba Ci się moja praca.

Ostatnio dodane podcasty

Tu znajdziesz dwa wcześniejsze podcasty, opublikowane przed podcastem “Stereotypy o Polakach”.
Jeśli chcesz zobaczyć całą listę opublikowanych podcastów, przejdź do strony Podcasty

Odkryj bezpłatny kurs
"5 reguł, które pozwolą ci mówić lepiej po polsku"

Przez 5 kolejnych dni będziesz poznawać zasady, z których warto korzystać aby nauka stała się przyjemnością i przynosiła efekty.