Polska Muzyka - Krzysztof Krawczyk

Seria Polska Muzyka ma na celu przedstawienie twórców ważnych dla polskiej muzyki.

W dzisiejszym odcinku Krzysztof Krawczyk – znany polski piosenkarz i kompozytor. Śpiewał pięknym, barytonowym głosem i grał na gitarze.

Artysta niezwykły.

5 (49 ratings)
5/5
Jak najlepiej skorzystać z podcastu

Czego się nauczysz z tego podcastu?

audio_KK.wav: Audio automatically transcribed by Sonix

audio_KK.wav: this wav audio file was automatically transcribed by Sonix with the best speech-to-text algorithms. This transcript may contain errors.

Speaker1:
Krzysztof Krawczyk – polski piosenkarz, kompozytor, obdarzony pięknym, barytonowym głosem. Zmarł kilka dni temu. Urodził się w 1943 roku w Katowicach, zmarł 5 kwietnia tego roku. Myślę, że warto, żebyście znali tę postać polskiej estrady.

Z całą pewnością, przy okazji słuchania polskiej muzyki, usłyszycie którąś z jego piosenek.

Speaker2:
Już prawie noc.

Czas na powroty. I ptaki śpią.

I samochody – przy domach wzdłuż, przywarowały już… Pod oknami.

Speaker2:
Gdzieś by się szło, coś by się chciało. Już prawie noc a mnie wciąż mało. I nosi mnie, po mieście, czort wie gdzie…

Speaker1:
Kilka dni temu zmarł Krzysztof Krawczyk, znany polski piosenkarz i kompozytor. Śpiewał pięknym, barytonowym głosem i grał na gitarze.

Urodził się w 1943 roku w Katowicach, w Polsce. Oboje jego rodzice byli aktorami i śpiewakami operowymi.

Krawczyk uczył się w podstawowej szkole muzycznej, w klasie fortepianu. Śpiewu uczył się w liceum muzycznym a gry na gitarze nauczył się samodzielnie. Nie miał łatwego życia. Wcześnie stracił ojca. Mocno zresztą przeżył śmierć ojca i stał się ateistą. Dopiero wiele lat później nawrócił się na wiarę chrześcijańską.

W 1963 roku, razem z trzema innymi muzykami, założył zespół Trubadurzy, który był jednym z najbardziej popularnych polskich zespołów big bitowych. W tym czasie powstały utwory łączące elementy rocka z polską muzyką ludową.

Speaker1:
Dziesięć lat później, w roku 1973, zaczął karierę solową, którą rozpoczęła płyta "Byłaś mi nadzieją". W tym czasie występował na wszystkich chyba festiwalach krajowych: w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz na wielu festiwalach międzynarodowych.

Był laureatem wielu nagród. Posłuchajcie fragmentu piosenki "Byłaś mi nadzieją".

Speaker1:
W latach osiemdziesiątych, w związku z cenzurą mediów, która panowała w Polsce, Krawczyk postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych i spróbować szczęścia tam.

Na emigracji spędził kilka lat. W tym czasie koncertował w klubach, między innymi w Indianapolis, Las Vegas i Chicago. Nie było mu łatwo w tym czasie.

Musiał dorabiać, czyli pracować dodatkowo, jako barman czy taksówkarz. Pracował też jako pracownik fizyczny.

Wrócił do kraju i jego kariera nabrała tempa. Dużo nagrywał. Jego piosenki cieszyły się popularnością w telewizyjnych plebiscytach Telewizji Polskiej. Dużo koncertował, jeździł w trasy zarówno po Polsce, jak i po świecie.

W 1990 roku ponownie wyemigrował do USA ale już na innych warunkach. Podpisał kontrakt z firmą muzyczną Halmark. Koncertował już jako prawdziwy artysta. Nie był długo na emigracji. Wrócił do Polski po trzech latach i znów tworzył. Utwory, które na stałe weszły do historii polskiej muzyki.

To był piosenkarz wybitny, również ze względu na różnorodność stylów, które prezentował. Śpiewał i nagrywał płyty z bardzo różną muzyką: od popu, poprzez rytm and blues, swing, soul, jazz, rock and roll, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance,folk, fanky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną.

Przez jednych uwielbiany, przez innych krytykowany za dobór repertuaru właśnie. Myślę, że dla niego i tak najważniejsi byli ci którzy po prostu słuchali jego piosenek. A słuchali go i młodzi i starzy. Na jego koncertach bawiły się tysiące ludzi w każdym wieku. Jedna z moich ulubionych piosenek z 2005 roku. "Trudno tak", którą zaśpiewał razem z Edytą Bartosiewicz.

Speaker1:
25 grudnia 2020 roku Telewizja Polska, premierowo, wyemitowała prawie dwugodzinny film dokumentalny pod tytułem "Krzysztof Krawczyk – całe moje życie". Film opowiada historię życia piosenkarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego kariery scenicznej a także trudnego życia na emigracji, licznych romansów z kobietami, ciężkiego wypadku samochodowego oraz nawrócenia po latach niewiary w Boga. Podczas pierwszej emisji dokument ten obejrzało według badań monitorowania oglądalności około 4 i pół miliona widzów. Dzięki czemu był to najchętniej oglądany program telewizyjny podczas świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Link do tego filmu znajdziecie w opisie. Był trzykrotnie żonaty, miał jednego syna i trzy adoptowane córki. W marcu 2021 roku przeszedł zakażenie korona wirusem i trafił do szpitala. Jak poinformowała Ewa Krawczyk, żona, przyczyną śmierci jej męża nie był bezpośrednio covid19 ale ogólne osłabienie po powrocie ze szpitala i szereg chorób współistniejących, na które cierpiał. Będzie nam brakować jego piosenek.

Sonix is the world’s most advanced automated transcription, translation, and subtitling platform. Fast, accurate, and affordable.

Automatically convert your wav files to text (txt file), Microsoft Word (docx file), and SubRip Subtitle (srt file) in minutes.

Sonix has many features that you’d love including share transcripts, collaboration tools, world-class support, upload many different filetypes, and easily transcribe your Zoom meetings. Try Sonix for free today.

>
Krzysztof Krawczyk miał rodzeństwo:

Rodzice Krzysztofa Krawczyka byli:

Krzysztof Krawczyk grał na:

Krzysztof Krawczyk założył zespół:

Krzysztof Krawczyk emigrował do USA:

Krzysztof Krawczyk śpiewał:

Jaki był tytuł filmu pokazany przez Telewizję Polską w 2020 roku:

Jeśli nie widzisz tekstu poniżej – odśwież stronę

Wybierz interesujące cię materiały i poznawaj autentyczny język polski. Słuchaj, czytaj i oglądaj po polsku.

Słuchaj, czytaj, oglądaj w kontekście. W taki sposób łatwiej poznasz nowe słownictwo i automatycznie zaczniesz go używać

Wykorzystaj zdobyte umiejętności w realnej rozmowie po polsku. Zdobywaj przyjaciół z całego świata, których łączy współna pasja.

Co ludzie powiedzą...

Poznaj opinie osób, które uczą się języka polskiego za pomocą proponowanej przez nas metody.

Z przyjemnością poznamy twoją opinię.
 
5/5
"El polaco no es fácil pero puedes aprenderlo si dedicas un poquito de tiempo cada día. Si tienes motivación vas a tener buenos resultados muy rápido."
Ricardo Sanchez
Profesor
5/5
"Я считаю, что предложенный вами метод обучения работает. Самое главное - слушать и говорить каждый день. Мне нравятся ваши материалы, потому что они подлинные."
Александр Грибов
Projektant
5/5
"Die Methode, die von Ihnen vorgestellt wird, ist hervorragend. Das Wichtigste ist, jeden Tag Inhalte zu hören und diese wiederholen. Mir gefallen sehr Ihre Podcasts, da sie sehr authentisch sind."
Katerine Wagner
Dyrektor
5/5
"J'apprends le polonais depuis quelques semaines. Et j'ai des résultats ! La chose la plus importante pour apprendre une langue étrangère c'est d'apprendre chaque jour. Chaque jour il faut faire quelque chose, écouter quelque chose, répéter et parler si tu en as l'occasion."
Chloé Lemaître
Studentka
Kup mi kawę, jeśli podoba Ci się moja praca.

Ostatnio dodane podcasty

Tu znajdziesz dwa wcześniejsze podcasty, opublikowane przed podcastem “Polska Muzyka – Krzysztof Krawczyk”.
Jeśli chcesz zobaczyć całą listę opublikowanych podcastów, przejdź do strony Podcasty

Odkryj bezpłatny kurs
"5 reguł, które pozwolą ci mówić lepiej po polsku"

Przez 5 kolejnych dni będziesz poznawać zasady, z których warto korzystać aby nauka stała się przyjemnością i przynosiła efekty.