Jak opisać... Książka

Seria Jak opisać… to seria praktycznych video, w których nauczysz się opisywać kogoś lub coś w języku polskim.
Opisywanie to umiejętność, którą wykorzystuje się w codziennych rozmowach. Opowiadamy o rzeczach lub czynnościach, które lubimy – na przykład o ulubionych książkach, filmach, sytuacjach.
Do filmów z tej serii, tak jak do pozostałych materiałów dostępna jest transkrypcja.
Załóż bezpłatne konto i korzystaj z transkrypcji gratis.
5 (49 ratings)
5/5
Jak najlepiej skorzystać z podcastu

Czego się nauczysz z tego podcastu?

Jeśli nie widzisz tekstu poniżej – odśwież stronę

jak opisać książkę audio.mp3: Audio automatically transcribed by Sonix

jak opisać książkę audio.mp3: this mp3 audio file was automatically transcribed by Sonix with the best speech-to-text algorithms. This transcript may contain errors.

Speaker1:
Cześć. Dzień dobry. Dzisiaj z cyklu "jak opisać…" Książka. Zapraszam.

Witam was na Polski Codziennie. Zapraszam Was na naszą stronę www.polski-codziennie.pl. Znajdziecie tam bezpłatną transkrypcję dzisiejszego odcinka. Warto z tej transkrypcji korzystać. Wideo zostało przetłumaczone automatycznie na osiem czy dziewięć języków i jeśli macie duży problem z jego zrozumieniem, skorzystajcie przy pierwszym oglądaniu z tłumaczenia na własny język. Potem jednak korzystacie z polskiej transkrypcji, przygotowanej specjalnie do wideo. Ta transkrypcja jest dostępna po zalogowaniu się na www.polski-codziennie.pl. Zachęcam was również do skorzystania z naszego pięciodniowego kursu online. Kurs jest gratis. Poznacie pięć reguł. Dzięki temu poprawicie swój poziom polskiego. Zaczniecie szybciej mówić, bez stresu. Kurs również znajduje się na naszej stronie w zakładce – kursy. Zapraszam Was serdecznie.

A teraz dzisiejszy temat – książka. Jak o niej rozmawiać po polsku? Książka to temat bardzo popularny w rozmowie, również w rozmowie z osobą, którą dopiero się poznało. Jest to również temat bardzo bezpieczny. Trudno popełnić gafę, gdy opowiada się o książce. Pierwsze pytanie, które najczęściej słyszymy w rozmowie brzmi: Jakie książki lubisz czytać? Odpowiedź jest prosta i zależy od Twoich preferencji. Są tacy, którzy lubią czytać książki historyczne. Inni lubią kryminały. Inni lubią czytać biografie ciekawych lub sławnych osób lub literaturę faktu. Jeszcze inni poezję. Warto na to pytanie odpowiedzieć szczerze, bo od tego zależy, czy dalsza część naszej rozmowy będzie interesująca czy raczej nudna i czy nie będziecie się po prostu męczyć w tej rozmowie.

Speaker1:
Nie ma gorszej rzeczy, niż rozmowa na temat, który was nie interesuje. Co zrobić jeśli nie lubimy czytać? Cóż… Uważam, że warto powiedzieć: Nie lubię czytać i nie czytam. Kropka. Może oglądasz ciekawe filmy albo robisz inne interesujące rzeczy, o których możesz rozmawiać? Kolejne pytanie: Co czytasz obecnie? Oraz: Jaka jest ta książka? Do tej rozmowy przyda wam się kilka użytecznych zwrotów. Książka, którą teraz czytam to….

Moja ulubiona książka to… Podajesz tytuł książki i autora lub ich nie podajesz, bo oczywiście zapomniałeś tytułu tej książki lub jej autora. W takiej sytuacji mówisz: Książka, którą teraz czytam to książka polskiego autora. Nie pamiętam jego nazwiska. Opowiada o wojnie.

Jaka jest ta książka? Odpowiedzi może być dużo i zależą one od tego, co myślisz o książce. Możesz powiedzieć: Ta książka jest interesująca – jeśli cię interesuje lub: Książka jest nudna – jeśli cię nudzi.

Ta książka jest gruba – jeśli ma wiele stron do czytania lub cienka – jeśli ma na przykład kilkanaście stron.

Ta książka jest współczesna – to książka, której autor posługuje się współczesnym językiem, którego używamy obecnie wszyscy. Archaiczna – książka napisana starym językiem, którego zrozumienie może być trudne, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero uczy się języka.

Książka opowiada o… Na przykład o dwójce dzieci, o dwóch chłopcach, przyjaciołach, którzy znajdują tajemnicze zapiski, czyjś pamiętnik.

Głównym bohaterem jest… – to zdanie rozwijasz zgodnie z prawdą. Głównym bohaterem może być włamywacz, aktorka, grupa studentów etcetera. Warto podać nieco więcej informacji, na przykład: Głównym bohaterem jest pirat, którego statek rozbił się na brzegu bezludnej wyspy.

Speaker1:
Miejscem akcji jest… lub akcja toczy się w….

Miejscem akcji może być stary zamek położony w lesie, miasto, opuszczona fabryka lub samolot. Wszystko zależy od tego, co czytasz. Opisując książkę możesz powiedzieć, że jest ona magiczna, niezwykła. Jeśli masz więcej informacji o książce, możesz powiedzieć: Na podstawie tej książki powstał film – to oznacza, że książka zainspirowała twórców filmowych do nakręcenia filmu lub serialu.

I masz kolejny temat do rozmowy. Tym razem o filmie.

Możesz powiedzieć: Znam inne książki tego autora i wymieniasz inne książki, które znasz lub które chcesz przeczytać i pojawia się możliwość nowego tematu rozmowy. Czytać – możemy książki w wersji papierowej lub e-booki. O tym też możesz powiedzieć.

I na koniec możesz dać swoją rekomendację. Możesz powiedzieć: Bardzo polecam tę książkę lub zdecydowanie polecam tę książkę.

Dla przykładu powiem wam, jak ja mogłabym opisać książkę, którą czytam. Książka, którą teraz czytam to "Gra anioła". Autorem jest hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon. To gruba książka, ma wiele stron do czytania. Akcja tej książki rozgrywa się w Barcelonie, w latach dwudziestych, dwudziestego wieku. Bohaterem jest nieszczęśliwie zakochany, młody pisarz. Otrzymuje on ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było. Książka jest jedną z cyklu książek o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Jest to bardzo ciekawa książka. Dla mnie to książka magiczna. Zdecydowanie polecam tę książkę do czytania.

Życzę Wam wielu miłych rozmów po polsku – również o książkach.

Życzę Wam również wspaniałego dnia. Cześć.

Sonix is the world’s most advanced automated transcription, translation, and subtitling platform. Fast, accurate, and affordable.

Automatically convert your mp3 files to text (txt file), Microsoft Word (docx file), and SubRip Subtitle (srt file) in minutes.

Sonix has many features that you’d love including collaboration tools, advanced search, automated transcription, automated translation, and easily transcribe your Zoom meetings. Try Sonix for free today.

Gafa to (więcej niż jedna odpowiedź jest poprawna):

Literatura faktu przedstawia:

Książka współczesna to taka, której autor mówi:

Mówimy "książka jest gruba" jeśli książka:

Możemy czytać:

Autorem książki "Gra Anioła" jest:

Jeśli nie widzisz tekstu poniżej – odśwież stronę

Wybierz interesujące cię materiały i poznawaj autentyczny język polski. Słuchaj, czytaj i oglądaj po polsku.

Słuchaj, czytaj, oglądaj w kontekście. W taki sposób łatwiej poznasz nowe słownictwo i automatycznie zaczniesz go używać

Wykorzystaj zdobyte umiejętności w realnej rozmowie po polsku. Zdobywaj przyjaciół z całego świata, których łączy współna pasja.

Co ludzie powiedzą...

Poznaj opinie osób, które uczą się języka polskiego za pomocą proponowanej przez nas metody.

Z przyjemnością poznamy twoją opinię.
 
5/5
"El polaco no es fácil pero puedes aprenderlo si dedicas un poquito de tiempo cada día. Si tienes motivación vas a tener buenos resultados muy rápido."
Ricardo Sanchez
Profesor
5/5
"Я считаю, что предложенный вами метод обучения работает. Самое главное - слушать и говорить каждый день. Мне нравятся ваши материалы, потому что они подлинные."
Александр Грибов
Projektant
5/5
"Die Methode, die von Ihnen vorgestellt wird, ist hervorragend. Das Wichtigste ist, jeden Tag Inhalte zu hören und diese wiederholen. Mir gefallen sehr Ihre Podcasts, da sie sehr authentisch sind."
Katerine Wagner
Dyrektor
5/5
"J'apprends le polonais depuis quelques semaines. Et j'ai des résultats ! La chose la plus importante pour apprendre une langue étrangère c'est d'apprendre chaque jour. Chaque jour il faut faire quelque chose, écouter quelque chose, répéter et parler si tu en as l'occasion."
Chloé Lemaître
Studentka
Kup mi kawę, jeśli podoba Ci się moja praca.

Ostatnio dodane podcasty

Tu znajdziesz dwa wcześniejsze podcasty, opublikowane przed podcastem “Jak opisać… Książka”.
Jeśli chcesz zobaczyć całą listę opublikowanych podcastów, przejdź do strony Podcasty

Odkryj bezpłatny kurs
"5 reguł, które pozwolą ci mówić lepiej po polsku"

Przez 5 kolejnych dni będziesz poznawać zasady, z których warto korzystać aby nauka stała się przyjemnością i przynosiła efekty.