Co czytać po polsku - część 2

Co czytać po polsku, aby uczyć się języka z przyjemnością?

Zapraszam na drugą część podcastu “Co czytać po polsku i dlaczego Małego Księcia”.
Tak, jak powiedziałam tydzień temu – podcast podzieliłam na dwie części, ponieważ okazało się, że jest dosyć długi. W obu częściach jest wiele interesujących informacji oraz dużo przydatnego słownictwa – warto więc wysłuchać ich spokojnie w dwóch częściach.
W pierwszej części opowiedziałam o praktycznym sposobie czytania, który sprawdziłam na sobie. I działa!

W tej części czytamy razem jeden rozdział książki. Tłumaczę w niej trudniejsze słownictwo.
Na końcu tej części przygotowałam niespodziankę – zobacz ją koniecznie!!

Do podcastu, tak jak do pozostałych materiałów dostępna jest transkrypcja.Załóż bezpłatne konto i korzystaj z transkrypcji gratis.

5 (49 ratings)
5/5
Jak najlepiej skorzystać z podcastu

Czego się nauczysz z tego podcastu?

Jeśli nie widzisz tekstu poniżej – odśwież stronę

2 czesc Maly Ksiaze_AUDIO.wav: Audio automatically transcribed by Sonix

2 czesc Maly Ksiaze_AUDIO.wav: this wav audio file was automatically transcribed by Sonix with the best speech-to-text algorithms. This transcript may contain errors.

Speaker1:
Cześć! Dzień dobry! Witajcie na Polski Codziennie. Zapraszam Was na drugą część wideo, którą obejrzeliście tydzień temu. Tydzień temu powiedziałam o tym, co i jak czytać po polsku, aby mieć wiele przyjemności z nauki. Dzisiaj przeczytam fragment książki, fragment Małego Księcia i wyjaśnię trudniejsze słowa, które w tym fragmencie występują. Będziemy czytać razem cały rozdział książki. Pod koniec wideo przygotowałem dla Was niespodziankę. Warto obejrzeć film do końca. Życzę miłego oglądania.

Cześć. Cześć dzień dobry. Dzisiaj czytamy po polsku. Zapraszam.

Cześć. Dzień dobry. Witam was na Polski Codziennie. Zanim przejdę dalej, chciałabym zaprosić Was, abyście obejrzeli do końca dzisiejsze wideo dlatego, że na końcu mam dla Was niespodziankę. Dzisiaj będziemy czytać wspólnie fragment książki, która łączy wszystkie te cechy, o których powiedziałam. Nie jest to książka polskiego autora. Nie jest to polska książka. Jest dedykowana dzieciom, chociaż nie jest wyłącznie dla dzieci. Napisana jest prostym, przyjemnym językiem i jej czytanie daje mnóstwo przyjemności w każdym języku. Mowa o Małym Księciu. Nie znam osoby, która nie czytała albo przynajmniej nie słyszała o Małym Księciu. Serio. To jest książka, która została przetłumaczona na ponad 300 języków. Tylko Biblia ma więcej tłumaczeń. Jest Biblia i potem Mały Książę.

Mały Książę powstał w Ameryce w 1942 roku. Książka powstała z myślą o przyjacielu autora, który cierpiał w okupowanej przez Niemców Francji. Mały Książę to baśń filozoficzna. Zawiera wiele sentencji o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności. Pokazuje różnice między sposobem postrzegania świata przez dzieci i przez nas dorosłych. Pokazuje rzeczy, które tracimy jako dorośli dorastając. Tracimy niewinność, tracimy zdolność postrzegania rzeczy w prosty sposób i zdolność nie komplikowania sobie rzeczy.

Speaker1:
Powiem krótko o treści, bo jak powiedziałam wcześniej, wszyscy znamy Małego Księcia. Narratorem jest pilot, który jest zmuszony do awaryjnego lądowania na Saharze. W trakcie naprawy samolotu pojawia się tajemniczy mały chłopiec, który przedstawia się jako mieszkaniec asteroidy, jednej z asteroid. Chłopiec prosi, aby pilot narysował mu baranka. I tak zaczyna się książka i tak zaczyna się ich przyjaźń. Mały Książę opowiada pilotowi o swoich uczuciach do róży, opowiada o przyjaźni z Lisem i opowiada o wizytach na wielu planetach. Przeczytamy rozdział 11 – rozdział, w którym występuje Próżny. Przeczytam fragment rozdziału a potem wytłumaczę słowa, które wydają mi się warte wytłumaczenia.

"Drugą planetę zamieszkiwał Próżny. – Ach! Ach! To odwiedziny wielbiciela! – krzyknął, gdy tylko zauważył Małego Księcia. Albowiem według Próżnych każdy spotykany człowiek jest ich wielbicielem". Próżny – ktoś próżny jest to osoba, która ma o sobie bardzo dobre zdanie i która lubi żeby go podziwiać. Wielbiciel to osoba, która uwielbia kogoś lub uwielbia coś. Jeśli na przykład codziennie jesz lody, możesz powiedzieć, że jesteś wielbicielem lodów. Albowiem – albowiem to inaczej bo. Dobrze. Czytamy dalej. "- Dzień dobry – powiedział Mały Książę – ma pan zabawny kapelusz. – Po to, aby się kłaniać o odpowiedział próżny. – Aby się kłaniać, gdy mnie oklaskują. Niestety nikt tędy nie przejeżdża. – Ach tak? – powiedział Mały Książę, nic nie rozumiejąc. – Uderzaj dłonią w dłoń – poradził Próżny. (Uderza dłonią w dłoń). Mały Książę uderzył dłonią w dłoń. Próżny ukłonił się skromnie, uchylając kapelusza". OK. Mały Książę powiedział "ma pan zabawny kapelusz" – zabawny w tym kontekście znaczy interesujący.

Speaker1:
Ma pan zabawny, ma Pan śmieszny kapelusz. Po to aby się kłaniać – kłaniać się to znaczy pochylać się, kiwać głową albo zdejmować nakrycie głowy na przykład zdejmować kapelusz, jeśli ma się na głowie, na znak przywitania, pożegnania albo podziękowania publiczności w trakcie występów. Na przykład aktorzy kłaniają się na scenie, aby podziękować publiczności za obecność. Mówimy, że ktoś kłania się również, jeżeli ktoś wita kogoś w taki właśnie sposób. Jeżeli jest na przykład starszy, elegancki pan, który chodzi zawsze w kapeluszu i mówi dzień dobry sąsiadce, skłaniając się, uchylając kapelusza – mówimy, że kłania się. Mówi dzień dobry ale również kłania się sąsiadce. "To jest jednak bardziej zajmujące niż odwiedziny u Króla" – powiedział sobie Mały Książę. I znów zaczął klaskać. Próżny znów kłaniał się, uchylając kapelusza. Po pięciu minutach zabawy Mały Książę zmęczył się jednostajnością gry. – A co trzeba zrobić – spytał – aby kapelusz spadł?

To jest bardziej zajmujące. Mówimy, że coś jest zajmujące wtedy, kiedy jest interesujące, kiedy nas zajmuje, zajmuje naszą uwagę. Zajmujące – jest bardziej interesująca, dla Małego Księcia było to bardziej interesujące, niż odwiedziny u Króla. Czytamy również, że Mały Książę zmęczył się jednostajnością gry. Jednostajność. Coś jest jednostajne wtedy, kiedy jest takie samo. Wciąż takie samo.

Lecz Próżny nie usłyszał. Próżni słyszą tylko pochwały. – Czy ty mnie naprawdę bardzo uwielbiasz? – spytał Małego Księcia. Co to znaczy uwielbiać? – Uwielbiać to znaczy uznać mnie za człowieka najpiękniejszego, najlepiej ubranego, najbogatszego i najmądrzejszego na planecie. – Ależ poza tobą nie ma nikogo na planecie! – Zrób mi tę przyjemność: uwielbiaj mnie mimo wszystko. – Uwielbiam cię – powiedział Mały Książę, lekko wzruszając ramionami – ale co ci to daje? I ruszył w dalszą drogę. "Dorośli są zdecydowanie śmieszni" – powiedział sobie podczas podróży.

Próżni słyszą tylko pochwały. To prawda, bo pochwały to są dobre, pozytywne uwagi. Jeśli ktoś jest próżny, jeśli ktoś jest skupiony wyłącznie na sobie, nie słyszy innych rzeczy. Słyszy tylko pochwały i to pochwały dotyczące jego osoby. Słyszy tylko dobre uwagi na własny temat. Uwielbiam cie powiedział Mały Książę wzruszając ramionami. Jeżeli jesteśmy zdziwieni to wykonujemy ten ruch – wzruszamy lekko ramionami. Ok a teraz zapraszam Was na niespodziankę, o której powiedziałam na początku. Przeczytam jeszcze raz fragment książki, który zobaczycie w specjalnej aplikacji, która dedykowana jest do nauki wymowy. Tak naprawdę każdy podcast i każde wideo przygotowane jest w tej aplikacji. Przeczytam teraz fragment książki. Specjalnie zrobię pauzę. Specjalnie zatrzymam się na jakimś słowie i specjalnie wrócę do czegoś, żebyście zobaczyli, jakie możliwości ma ta aplikacja. Jak z niej skorzystać? Zapraszam jeszcze raz do tego wideo, w którym o wszystkim powiedziałam. korzystajcie, bo naprawdę warto uczyć się z dodatkowymi materiałami, które są dostępne na naszej stronie. Ja życzę wam wspaniałego dnia i do zobaczenia.

Speaker1:

Sonix is the world’s most advanced automated transcription, translation, and subtitling platform. Fast, accurate, and affordable.

Automatically convert your wav files to text (txt file), Microsoft Word (docx file), and SubRip Subtitle (srt file) in minutes.

Sonix has many features that you’d love including secure transcription and file storage, automated translation, world-class support, automated transcription, and easily transcribe your Zoom meetings. Try Sonix for free today.

Cierpieć, to znaczy odczuwać: (więcej niż 1 odpowiedź prawidłowa)

Z kim spotkał się Mały Książę w rozdziale XI książki?

Wielbiciel to:

Co oznacza, że coś jest zajmujące?

Jeśli bardzo lubię lody, to jestem…

Pochwały to są:

Jeśli nie widzisz tekstu poniżej – odśwież stronę

Wybierz interesujące cię materiały i poznawaj autentyczny język polski. Słuchaj, czytaj i oglądaj po polsku.

Słuchaj, czytaj, oglądaj w kontekście. W taki sposób łatwiej poznasz nowe słownictwo i automatycznie zaczniesz go używać

Wykorzystaj zdobyte umiejętności w realnej rozmowie po polsku. Zdobywaj przyjaciół z całego świata, których łączy współna pasja.

Co ludzie powiedzą...

Poznaj opinie osób, które uczą się języka polskiego za pomocą proponowanej przez nas metody.

Z przyjemnością poznamy twoją opinię.
 
5/5
"El polaco no es fácil pero puedes aprenderlo si dedicas un poquito de tiempo cada día. Si tienes motivación vas a tener buenos resultados muy rápido."
Ricardo Sanchez
Profesor
5/5
"Я считаю, что предложенный вами метод обучения работает. Самое главное - слушать и говорить каждый день. Мне нравятся ваши материалы, потому что они подлинные."
Александр Грибов
Projektant
5/5
"Die Methode, die von Ihnen vorgestellt wird, ist hervorragend. Das Wichtigste ist, jeden Tag Inhalte zu hören und diese wiederholen. Mir gefallen sehr Ihre Podcasts, da sie sehr authentisch sind."
Katerine Wagner
Dyrektor
5/5
"J'apprends le polonais depuis quelques semaines. Et j'ai des résultats ! La chose la plus importante pour apprendre une langue étrangère c'est d'apprendre chaque jour. Chaque jour il faut faire quelque chose, écouter quelque chose, répéter et parler si tu en as l'occasion."
Chloé Lemaître
Studentka
Kup mi kawę, jeśli podoba Ci się moja praca.

Ostatnio dodane podcasty

Tu znajdziesz dwa wcześniejsze podcasty, opublikowane przed podcastem “Co czytać po polsku – część 2”.
Jeśli chcesz zobaczyć całą listę opublikowanych podcastów, przejdź do strony Podcasty

Odkryj bezpłatny kurs
"5 reguł, które pozwolą ci mówić lepiej po polsku"

Przez 5 kolejnych dni będziesz poznawać zasady, z których warto korzystać aby nauka stała się przyjemnością i przynosiła efekty.